FRSU Logo

Contact Us

Home 9 Contact Us

George Lanides, Principal

Frontier Regional School
113 North Main St.
South Deerfield, MA 01373

EMAIL: Click to contact me!

ATTENDENCE
Michelle Russell, Administrative Assistant
Phone: (413) 665-2118, option 1
Fax: (413) 665-1518
EMAIL: Click to email me!

HEALTH OFFICE
Reina Dastous, School Nurse
Ashley Denis, School Nurse
Phone: (413) 665-1508
Fax: (413) 665-7800
EMAIL: Click to email us!

GUIDANCE OFFICE
Charlene Allen, Director of Guidance
Mary Lapinski, Administrative Assistant
Phone: (413) 665-2673
Fax: (413) 665-3675
EMAIL: Click to email us!

SPECIAL EDUCATION
Sarah Crawford, SPED Team Leader
Phone: (413) 665-2118
Fax: (413) 665-1518
EMAIL: Click to contact me!

CAFETERIA
Geoff Macdonald, Director of Food Service
Phone: (413) 665-2118
Fax: (413) 665-1518
EMAIL: Click to email me!

MAIN OFFICE
Roberta Reiter, Administrative Assistant
Deb Mason, Administrative Assistant
Phone: (413) 665-2118
Fax: (413) 665-1518

Contact Us for General Information

Department Directory

To contact a teacher directly,

  1. Sign into Parentsquare
  2. In the left navigation menu, the heading “Communicate”
  3. Below “Communicate,” click on “Messages.”
  4. Click New Messages (If you haven’t signed in you will be prompted to sign in)
  5. Under Recipents, begin entering the teachers name.  You will get a menu of choices as you type.
  6. Select the teacher you want to contact.
  7. Enter your message.  Add images or attachments if needed.
  8. Click Send.

English Department

TEACHER  TITLE
Lynette Varnon Department Chair; High School English
Axel Anderson High School English
Joseph Barrett High School Inclusion Specialist
Meridith Carroll Long Term Substitute Middle School English
Giovan DiDonna High School English
Zoe Keenan Library Media Specialist
Charles Leach Middle School GR 8 English
Beth Smith Middle School GR 7 English
Melissa Strelke High School English

Arts & Technology

TEACHER  TITLE
Jack Purcell Department Chair; High School/Middle School Art
Melissa Hawkins Middle School Art
Susan Matsui High School/Middle School Strings
Jesse Merrick High School Studio Production; High School/Middle School Business Technology
Daniel Murphy High School Technology Education/Wood Fab Lab
Kevin Murphy High School/Middle School High School Business Technology
Carla Nelson High School Music
Max Sherrill High School/Middle School Music

Health/Physical Education

TEACHER  TITLE
Heather Lawton Department Chair, High/School/Middle School Health
Kate Blair High School/Middle School Health
Andrea Carnes High School Special Education
Carl Cyr High School Physical Education/ & Athletic Director
Reina Dastous School Nurse
Ashley Dennis School Nurse
Timoth Guy Middle School GR 7 Physical Education
Melissa Mahar Middle School/High School Physical Education

Mathematics

TEACHER  TITLE
Steven Blinder Department Chair
Mamdou Cisse High School Mathematics
Garrett Deane High School Mathematics
Colin Hosley Middle School GR 7 Mathematics
Kathryn Johnson High School Mathematics
Danielle Manna Middle School Mathematics
Levi Owens High School Mathematics
Andrew Rup High School Special Education
Polly Wozny Middle School GR 8 Mathematics

Science

TEACHER  TITLE
Kristin Dolcimascolo Department Chair, Middle School GR8 Science
Kate Blair Middle School Science
Andrea Carnes High School Special Education
Stacey Chapley High School Science
J. Justin Cheney High School Science
Gene Gonzalez High School Science
Danielle Manna Middle School Science
Levi Owens Hich School Science
Zachary Rom High School Science
Amy Wells Middle School GR7 Science

 

Social Studies

TEACHER  TITLE
Alison Walters Department Chair; High School Social Studies
Kenneth Ekstein High School Social Studies
Timothy Guy Middle School Social Studies
Laura Moore High School Social Studies
Stephanie Recore High School Special Education
Jason Smith Middle School GR8 Social Studies
Charles Tebbetts High School Social Studies
Matthew Vendetti Middle School GR7 Social Studies

Special Education

TEACHER  TITLE
Sarah Crawford Department Chair; Special Education Team Leader
Joseph Barrett High School Special Education & English
Kristine Bourque Middle School Special Education GR 8
Andrea Carnes High School Special Education & Science
Kirsten Cirincione Counselor/Therapist, FTEP
Meghan Dawe High School LIfe Skills Program
Brian Delaney Middle School FTEP
Melissa Hawkins High School Special Education
Christine Leonard Middle School Special Education GR 7
Celeste Lunt Life Skills ABA ALPS Program
Rema Mills Speech Therapist
Martha Pomputius School Psychologist
Stephanie Recore High School Special Education & Social Studies
Andrew Rup High School Special Education
Laura Sojka Reading Specialist
Sarah Winston Middle School Life Skills

 

World Language Department

TEACHER  TITLE
Geneva Yelle Department Chair; High School/Middle School Foreign Language
Jodi Greenberg-Pazmandy High School/Middle School Foreign Language
Carla Nelson High School Foreign Language
Pamela Sharron High School Foreign Language
   
   
   
   

Grade 7 Team

TEACHER  TITLE
Beth Smith Team Leader; Middle School GR7 English
Meridith Carroll Long Term Substitute – Middle School English
Timothy Guy Middle School Social Studies/Middle School Physical Education
Colin Hosley Middle School GR7 Mathematics
Christine Leonard Middle School Special Education GR7
Danielle Manna Middle School Science/Middle School Math
Matthew Vendetti Middle School GR7 Social Studies
Amy Wells Middle School GR7 Science

 

Grade 8 Team

TEACHER  TITLE
Jason Smith Team Leader; Middle School GR8 Social Studies
Kristine Bourque Middle School GR 8 Special Education
Meridith Carroll Long Term Substitute – Middle School English
Kristin Dolcimascolo Middle School GR8 Science
Timothy Guy Middle School Social Studies/Middle School GR7 Physcial Education
Charles Leach Middle School GR8 English
Amy Wells Middle School Science
Polly Wozny Middle School GR8 Math